kolmapäev, 21. jaanuar 2015

Sotsialiseerumine?!

Aegajalt esitatakse mulle üht-sama küsimust - Kui lapsed koolis ei käi, siis kas sa ei karda, et sa teed neile sellega liiga?   Väljendatakse kartust, et lapsed jäävad ilma sõbrasuhetest ja mõni muretseb, et  kas nad siis ikka üldse teavad kuidas käituda tuleb ning on neidki, kes kahtlevad, et laps üldse edaspidi päris elus hakkama saab, kui teda vati sees kasvatatakse.  Oletan, et kõik need on positiivses võtmes esitatud küsimused, ajendatud headest soovidest. 
Ausalt öeldes on kõik eelmainitud ja muud sarnased minu jaoks absoluutselt imelikud küsimused.  Omaealistega suhelda saab muuski kohas peale kooli.  Peale selle on maailmas ja õnneks ka meie pere tutvusringkonnas väga palju erinevaid inimesi vanuses 0-90 (kahjuks hetkel tõesti ei tule meelde ühtegi sellest vanemat inimest).  Kindlasti on mõned koduõppel olnud inimesed, kes on natuke või päris palju "omamoodi", aga mina olen küll kohanud ka inimesi koolist, kes on "imelikud".  Ja üldse, milleks sildistada. :)
Dr. Urie Bronfenbrenner oma meeskonnaga leidsid, et lapsed, kes veedavad umbes 12. eluaastani rohkem aega eakaaslaste kui oma vanematega muutuvad kaaslastest sõltuvaks.  Sellega kaasneb nelja olulise vaimse tervise ja positiivse seltskondliku väärtuse kadumine.  Nendeks neljaks väärtuseks on eneseväärikus, optimism, vanemate austamine ja eakaaslaste usaldamine.  Lapsed võtavad omaks nende inimeste väärtused, kellega nad enim aega koos veedavad.  Nendeks inimesteks võiksid olla pigem emad-isad, õed ja vennad, aga miks ka mitte vanaema või vanaisa.  Laste jaoks, kes veedavad palju aega koos eakaaslastega sõltub suhe vastastikusel heakskiidul, kuna nad on ebakindlad eakaaslaste lojaalsuses.  See kandub (edaspidi ) kõigisse suhetesse. 
Kui mu lapsed tunduvad teile imelikud, siis ehk on nad lihtsalt erinevad?  Nende eneseväärikust ei mõjuta see kas nad kellegile, näiteks sulle, meeldivad või mitte. 
Ma ei muretse selle pärast, kas mu lastel on võimalus koolikeskkonnas omaealistega suhelda, sest ma ei soovigi, et nende enesehinnang põhineb eakaaslaste hinnangul või pelgal kiitusel.
Olen püüdnud õpetada oma lastele kuidas saada enesekindlust, enesekontrolli, eneseaustust, eneseväärikust, iseseisvust ja tervislikku eneseteadvust.  Eelmainitu tuleb ja on tulnud läbi kokkupuute tõelise maailmaga, töötades, teenides, kultuuri austades, sportides, kunsti ja muusikat tehes, igapäevaelu elades. 
Kõige tähtsamaks pean siiski igavest perspektiivi, ilma selleta on elu justkui mõttetu teekond. 
Ei ole mingit tõendit, kuigi seda eeldatakse, et kool on positiivseks sotsialiseerumiseks mingilgi viisil parem paik kui hea kodu.  Meie lapsed on koduõppel, sest me soovime, et perekond tähendaks nende jaoks midagi.  See side mida me loome, aitab neil vastupidada ja saavutada oma täit potensiaali.
"Kodu... on õpikoda, kus kujuneb välja inimese iseloom.  Milliseks see kujuneb, see sõltub vanemate ja laste vahelistest suhetest.  Kodu pole õige kodu, kui need suhted pole rajatud õigetele alustele.  Suhte iseloom sõltub nii vanematest kui lastest, kuid rohkem siiski vanematest.  Nemad peavad andma endast parima.  Kui peaksin nimetama ühte asja, millest meil vanematena kõige enam vajaka jääb, siis on see mõistev suhtumine oma lastesse.  Elage koos oma lastega, käige nende teeradu pidi. ... Olge kursis kõigega, mille vastu lapsed huvi tunnevad.  Olge neile toeks." (Kiriku presidentide õpetused - Joseph Fielding Smith, lk 77)
Ekslikult eeldatakse, et vanemad ei oska õpetada oma lapsi.  See ei ole tõsi! 
Sotsialiseerumine tuleb loomulikult, samamoodi õppimine.  Õpetamiseks on tohutult palju meetodeid ja õppimiseks (nii lastele, kes tahavad õppida kui ka vanematele, kes oma laste õppimist soovivad toetada) loendamatul hulgal materjale.   Kõige olulisem ressurss aga mida oma lastele pakkuda, on armastus.
Meie pere jaoks on koduõpe parim!

neljapäev, 1. jaanuar 2015

Bronhiit

Eelmise aasta augusti alguses jäi Bert haigeks.  Ta muudkui köhis ja köhis.  Üks köhasiirupi pudel teise järel tühjenes ja tulemust ei mingit.  Mingil hetkel otsustasin, et aitab. Kodus oli Breathi õlisegu ja natuke Tüümiani eeterlikku õli.  Sai käidud perearsti juures, seal selgus, et tegemist on bronhiidiga.  Välja kirjutati antibiootikum, aga arstki ütles avameelselt, et võite ju proovida, äkki aitab.  Tekkinud oli hulljulge plaan, prooviks õlisid, kasvõi päeva.  Mõeldud, tehtud. Päevast sai nädal, sest asi toimis. Imelik küll, aga nii oligi, et rohkem suhu enam mingit rohtu ei läinud, ainult 2 korda päevas Tüümiani talla alla.  Nädal hiljem selgus arsti juures, et laps oligi terveks saanud.  Praeguseks võin kinnitada, et tegemist ei olnud hea juhusega.  Puhtad terapeutilised eeterlikud õlid tõepoolest toimivad.  Igaks juhuks soovitan siiski tõsiste terviseprobleemidega arstiga konsulteerida, diagnoosi kinnitamiseks, vereproovi tegemiseks jms


Bronhiit

On kahte sorti bonhiiti – akuutne ja krooniline. 

Akuutne bronhiit tuleb tavaliselt äkitselt ja paranemine toimub 2-3 nädalaga.  Enamus terveid inimesi paraneb ilma kestvate järelmõjudeta.   
Krooniline bronhiit tuleb aga ikka ja jälle tagasi ning kestab kauem.  Krooniline bronhiit tähendab, et sa köhid ja rögised vähemalt kahe aasta jooksul  kolm kuud aastas. 
Akuutne bronhiit võib tulla ühtmoodi nii lastele kui täiskasvanutele, samas kui krooniline bronhiit on tavaliselt täiskasvanute haigus. 
Mis põhjustab bronhiiti?  
Akuutset bronhiiti põhjustab tavaliselt viirus ja tihti eelneb sellele haigusele ülemiste hingamisteede infektsioon.  Antibiootikumid ei tapa viiruseid ja seega ei aita need efektiivselt  bronhiidi korral.   Puhastel, mitmekordselt testitud eeterlikel õlidel on võime purustada raku kesta ja rünnata viiruseid.  Seega on nad enamus juhtumitel viirus-infektsioonide vastu mõjusad.  Mõnel üksikul juhul põhjustab akuutset bronhiiti bakter. 
Akuutset bronhiiti võib põhjustada ka ärritaja sissehingamine (näiteks võib ärritajaks olla sigaretisuits) või võõrkeha kopsu sattumine.   
Bronhiidi sümptomid

Kõige levinumaks sümptomiks akuutse bronhiidiga on esiti kuiv ja mõne päeva möödudes rögane köha.  Samal ajal on tavaliselt ka väike palavik ja üldine kehv enesetunne. Röga võib olla värvitu, valge, kollane, kollakas-hall või roheline.   Rinnus võib olla ebameeldiv tunne.
Ülemiste hingamisteede infektsioon  kestab tavaliselt 3-4 päeva ning enamus inimesi tunneb ennast 2-4 nädala pärast juba täiesti paranenuna, kuigi köha võib jätkuda veel mõni aeg. 
Kuna kopsupõletiku sümptomid on küllalti sarnased on hea teada nende kahe haiguse erinevusi.  Kopsupõletiku  puhul tõuseb tavaliselt kõrge palavik, külmavärinada ja on raske hingata (lühikesed hingetõmbed). 
Enamus inimesi saab ravida akuutset bronhiiti kodus.  Tuleks tarbida rohkelt suhkruvaest vedelikku ja palju puhata. 
Kui on järgemööda mitu korda bronhiit, võib see olla märk tõsisemast haigusest nagu cystic fibrosis, tuberkuloos, sinusiit, krooniline bronhiit või astma.  Mõistlik oleks  konsulteerida arstiga.    
Eeterlikud õlid bronhiidi puhul: 

Breathe
On Guard Protecting Throat drops
Lavendel
Rosmariin
Eukalüpt
Melaleuca ehk teepuu
Basiilik
Tüümian
Viiruk
Bergamot
Küpress
Ööseks võiks difuuserisse panna Lavendli, Rosmariini ja Eukalüpti segu aga sobib ka lihtsalt Breathi õlisegu.   Hommikul ja õhtul määri õlisid kehale (soovitatavalt peale sooja vanni või dušši).  Pikale veninud bronhiidiga määri talla alla Viirukit ja Bergamotti.
Määri eeterlikke õlisid otse rinnale, selgroole, kõrva taha, otsaette ja talla alla.  Lastele määri rinnale, selgroole ja talla alla.  ´
Vastan hea meelega asjakohastele küsimustele  exmannu@hotmail.com
doTerra puhaste terapeutiliste eeterlikke õlide tootevaliku ja hindadega saad tutvuda http://www.mydoterra.com/mailachan/