Aastaid tagasi tegime teadliku valiku hakata koduõppe-pereks. Esialgu olid koduõppel Marta ja Paul, kuid õppeaasta teisel poolel murdis Carl kehalise kasvatuse tunnis käeluu ja jäi pikaks ajaks koju ning kevadel käisime Hong Kongis sugulastel külas, nii et kokku sai ta koolipingis istuda napp 6 nädalat. Järgmisel sügisel läks ta küll omal soovil kooli, kuid kahe nädalaga sai talle selgeks, et koolis polnud võimalik õppida. Kuna teised olid juba Tartu Waldorfgümnaasiumi hingekirjas siis läbi mõningaste pingutuste õnnestus ka Carlil sinna nimekirja saada.
Väike kronoloogia ka:)
2004/2005 Carl I klass (TMKK)
2005/2006 Carl II klass (TMKK, KP)
2006/2007 Carl III klass, Marta I klass (mõlemad KP)
2007/2008 Carl IV klass, Marta II klass, Paul eelkool (kõik KP)
2008/2009 Carl V klass, Marta III klass, Paul I klass (kõik KP koduõppel)
2009/2010 Carl VI klass, Marta IV klass, Paul II klass (kõik TWG koduõppel)
2010/2011 Carl VII klass, Marta V klass, Paul III klass (kõik TWG koduõppel)
2011/2012 Carl VIII klass, Marta VI klass, Paul IV klass (kõik TWG koduõppel)
2012/2013 Carl IX klass, Marta VII klass, Paul V klass, Bert I klass (kolm vanemat TWG koduõppel, noorim RVK koduõppel)
TMKK - Tallinna Muusikakeskkool
KP - Kivimäe Põhikool
TWG - Tartu Waldorf Gümnaasium
RVK - Rakvere Vanalinnakool
Perekond - läkitus maailmale on üldse nii hea, aga on mõned read, mis on minu jaoks erilise tähendusega ja just koduõppega seotult.
"Vanematel on püha kohustus kasvatada oma lapsi armastuses ja õigsuses, hoolitseda nende füüsiliste ja vaimsete vajaduste eest ning õpetada neid armastama ja teenima üksteist, järgima Jumala käske ning olema seadusele kuulekad kodanikud, kus iganes nad ka ei elaks." Inimestel, nii lastel kui ka lapsevanematel on arvatavasti erinevad vaimsed ja füüsilised vajadused. Üks on siiski kindel, kõigil lastel on üks universaalne vaimne vajadus, olla armastatud. Kool seda ei pakkunud.
"Emad vastutavad eelkõige oma laste kasvatamise eest."
Jah just
emad peaksid lapsi kasvatama, mitte lasteaed, kool, huviring, isegi mitte vanaema, kuigi ta võib aidata. Muidugi on olukordi kus sugulased (ja miks mitte ka sõbrad) abistada võivad. Ei soovi ma ka halvustada huviringe, mis võivad olla vajalikud. Siiski ei tohiks ema mõelda, et ta saab nö oma vaeva kergendada. Mõni tuttav on väitnud, et pani oma lapse lastesõime, sest laps ise tahtis nii väga seltskonda. Minul isiklikult sellised kogemused puuduvad.
"Jumaliku plaani kohaselt tuleb isadel juhtida oma perekonda armastusega õigsuses ning nad vastutavad oma perekonna kaitsmise ja selle vajaduste rahuldamise eest."
Kuigi see võib kõlada iganenult, usun mina, et see on kõige parem toimiv lahendus. Olen kuulnud nii paljusid emasid ütlemas, et see võibolla tõesti toimib Ameerikas, aga meil siin Eestis nii ei saaks. Olen nõus, et meil oleks see justkui häbiasi, kui naine otsustab pühenduda karjääri tegemise asemel emadusele. Arvatakse, et oled invaliid, joodik või mõlemad. Sind koheldakse kui töötut või asotsiaali. Kurb... Ometi hea tahtmise juures on see ka meil Eestis võimalik!
"Nende kohustuste täitmise eest vastutavad mehed ja naised - emad ja isad - Jumala ees."